Ga naar content

Belasting box 3 in 2026: zo zit het voor ondernemers

Ben je ondernemer en gaan de zaken goed? Dan bestaat de kans dat je vermogen opbouwt. Leuk voor jezelf, maar de Belastingdienst vindt daar óók wat van. Je betaalt over je vermogen daarom belasting. Dit gebeurt in box 3. Het idee achter deze belastingbox is dat je inkomen haalt uit je vermogen. Van dat inkomen wil de Belastingdienst graag een percentage zien. In dit artikel lees je wat box 3 belasting 2026 betekent voor jou als ondernemer.

Gepubliceerd op: Leslie KortewegDoor: Leslie Korteweg Leestijd: 1 minuut

Belasting box 3 in 2026

Wat is belasting box 3?

Allereerst is het goed om te weten wat belasting box 3 precies is. Bij de Belastingdienst valt in deze box het inkomen dat je hebt uit sparen en beleggen. Inkomen uit spaargeld ontstaat doordat je rente hierover ontvangt. Inkomen uit beleggen is het rendement dat je beleggingen opleveren.

Box 3 is een privébelasting. Je betaalt dus alleen vermogensbelasting over het geld dat op je privérekening staat. Je zakelijke vermogen telt niet mee voor de box 3 belasting. Over geld op je zakelijke bankrekening betaal je dus geen vermogensrendementheffing.

Dat betekent niet dat je helemaal geen belasting betaalt. Ontvang je rente op het spaargeld van je bedrijf? Dan telt dit op bij je inkomen in box 1.

Waarover betaal je box 3 belasting?

Het vermogen dat onder box 3 valt, bestaat uit verschillende soorten bezittingen:

  • Geld op je lopende rekening (privé)
  • Geld op je spaarrekening (privé)
  • Beleggingen
  • Obligaties
  • Crypto
  • Aandelen
  • Tweede woning

Er zijn dus ook bezittingen waar je geen box 3 belasting over betaalt. Denk bijvoorbeeld aan:

  • Geld op je zakelijke rekening
  • Zakelijk spaargeld
  • Je primaire woning (het huis waarin je woont)
  • Pensioen dat je hebt opgebouwd
  • Groene beleggingen

Over de bezittingen die niet meetellen in box 3, betaal je soms wel belasting in een andere box. Reken jezelf dus niet te snel rijk. Op de website van de Belastingdienst vind je de volledige lijst met bezittingen.

Tarieven box 3 belasting

Wat je in box 3 betaalt aan belasting, lijkt op het eerste gezicht simpel. Er is namelijk één belastingpercentage voor deze box: 36%. Dit percentage betaal je over het fictieve rendement van je vermogen. En daar wordt het iets ingewikkelder.

Want wat is dat fictieve rendement? Dat heeft de Belastingdienst voor 2026 als volgt ingeschat:

  • Banktegoeden: 1,28%.
  • Beleggingen en andere bezittingen, zoals een tweede huis: 6,00%
  • Schulden: 2,70%

De percentages voor sparen en schulden zijn voorlopig. Deze worden pas begin 2027 – als het jaar is afgerond – definitief vastgesteld. Het percentage voor beleggingen ligt wel vast.

Heffingsvrij vermogen box 3

Als je eigen vermogen hebt, hoef je je niet meteen zorgen te maken dat de Belastingdienst al je geld weer van je wil afsnoepen. Er bestaat namelijk zoiets als het heffingsvrij vermogen. Dit is het deel dat vrijgesteld is in box 3. In 2026 is dat heffingsvrij vermogen zonder fiscale partner € 59.357. Met fiscale partner mag je het dubbele aftrekken: € 118.714.

Je betaalt alleen belasting over het geld dat boven het heffingsvrije vermogen uitkomt. Je hebt dankzij de vrijstelling dus best wat ruimte om je bankrekening te spekken voordat de Belastingdienst daadwerkelijk om de hoek komt kijken.

BridgeFund ondernemersshoot-18

Wist je dat…

de Belastingdienst kijkt naar het bedrag dat op 1 januari van het belastingjaar op je rekening stond? Dat bedrag bepaalt hoeveel vermogensbelasting je betaalt.

Vermogensrendementsheffing berekenen

In principe is het niet nodig om je rekenmachine tevoorschijn te halen om je vermogensrendementsheffing te berekenen. Dit doet de Belastingdienst namelijk gewoon voor je tijdens je aangifte. Wil je toch een idee hebben? We geven een paar voorbeeldberekeningen:

Alleen spaargeld, geen beleggingen, geen schulden

Stel: je hebt een spaarrekening met daarop € 70.000 en geen fiscale partner. Na aftrek van het heffingsvrije vermogen blijft er € 10.643 over waar je belasting over betaalt. Het fictieve rendement daarop is 1,28%, ofwel € 136. Daarover betaal je 36% belasting. Dat komt neer op € 49.

Spaargeld en beleggingen, geen schulden

Je hebt € 60.000 op je spaarrekening en € 120.000 aan beleggingen, samen met je fiscale partner. Jullie gezamenlijke vermogen is € 180.000. Samen hebben jullie recht op een vrijstelling box 3 van € 118.714 in 2026.

Denk je nu: handig, dat bedrag trek ik af van mijn beleggingen zodat ik minder fictief rendement heb? Zo werkt het (helaas) niet. Eerst moet je namelijk een rekensom maken om het percentage te berekenen waarover je wél belasting betaalt.

Daarvoor deel je het bedrag waarover je wel belasting moet betalen door het volledige vermogen. In het voorbeeld ziet dat er zo uit: totale vermogen van € 180.000 – heffingsvrij vermogen van € 118.714 = € 61.286 rendementsgrondslag. De rendementsgrondslag deel je door € 180.000 en vermenigvuldig je met 100 om op het percentage uit te komen. Dat is hier 34,07%.

Nu bereken je het fictief rendement over je vermogen. Dit doe je aan de hand van de percentages van de Belastingdienst:

  • Spaargeld: € 60.000 x 1,28% = € 768
  • Beleggingen: € 120.000 x 6,00% = € 7.200

Totaal: € 7.968.

Dit bedrag vermenigvuldig je met het percentage dat uit je vrijstelling box 3 kwam. Dat is dus: € 7.968 x 0,3407 = € 2.715. Over dit bedrag betaal je 36% belasting. Daarmee kom je uit op € 977 aan belasting in box 3.

Heb je ook schulden?

Als je schulden hebt, dan mag je deze van je vermogen aftrekken. Hiervoor trek je eerst de drempelwaarde van je schulden af. In 2026 is dit € 3.800 zonder fiscale partner en € 7.200 met fiscale partner. Alles wat overblijft, trek je van je vermogen af om je box 3 belasting te berekenen.

Hier vind je meer rekenvoorbeelden

Box 3 en contant geld

Met al die belastingen op je spaargeld vraag je je misschien af: kan ik het niet beter in een oude sok stoppen? Dat mag, maar het betekent niet dat je vrij bent van belastingen. Heb je meer dan € 672 (of € 1.344 met fiscale partner) aan contant geld, dan ben je verplicht om dit in te vullen tijdens je aangifte inkomstenbelasting. Je hoeft dus niet je tent op te stellen bij de flappentap om belasting te besparen.

Fictief of werkelijk rendement?

Als je het nieuws over box 3 hebt gevolgd, weet je dat er nogal wat te doen is geweest om het fictieve rendement. Veel mensen vonden namelijk dat de rendementen waarmee de Belastingdienst rekent niet overeenkomen met de werkelijke opbrengsten van hun vermogen.

Er is daarom een nieuwe wetgeving in de maak. Deze gaat waarschijnlijk in 2028 in. Tot die tijd kun je bij je belastingaangifte ook rekenen met je werkelijke rendement. Oftewel: het geld dat je spaarrekening en beleggingen daadwerkelijk op hebben gebracht. Hier lees je er meer over.

BridgeFund ondernemersshoot-7

Tip:

Benieuwd wat voordeliger is? Bij je belastingaangifte krijg je automatisch de vraag of je het werkelijke rendement wilt doorgeven. Nadat je dit gedaan hebt, kiest de Belastingdienst zelf de voordeligste optie. Je betaalt dus nooit meer dan wat je kwijt zou zijn bij fictief rendement.

Vermogensbelasting voor ondernemers: hoe zit dit?

Belasting in box 3 gaat enkel over je privévermogen. Heb je spaargeld op je zakelijke rekening? Dan betaal je hier geen vermogensbelasting over. Dat betekent echter niet dat je helemaal geen belasting over je zakelijke spaargeld betaalt.

De rente die je ontvangt, geldt namelijk gewoon als inkomen. Daarmee valt het in box 1. Je betaalt alleen belasting over de rente die je daadwerkelijk ontvangt. Alleen als je inkomen in de eerste schijf valt, is dat percentage lager dan in box 3 (35,75%). Schijf 2 (37,56%) en schijf 3 (49,5%) hebben een hoger belastingtarief.

Boxhoppen privé en zakelijk vermogen: beter van niet

Aan het eind van het jaar wat schuiven met spaargeld zodat je privé onder het heffingsvrije vermogen blijft in het volgende belastingjaar? Dat mag niet zomaar. Je spaargeld moet namelijk een zakelijke functie hebben. Ofwel: als de Belastingdienst vraagt waar je het voor gaat gebruiken, komen in jouw antwoord woorden als ‘investeren’, ‘werkkapitaal’ of ‘onderhoud’ voor.

Boxhoppen is sowieso geen goed idee. Heeft de Belastingdienst door dat je op oudejaarsdag een smak geld van privé naar de zaak hebt overgemaakt, dan krijg je een dubbele heffing in de brievenbus. Je betaalt dan belasting in box 1 én box 3 waardoor het belastingvoordeel juist verdwijnt. Dat was vast niet wat er in je goede voornemens stond.

BridgeFund Ondernemersshoot-25

Box 3 voor ondernemers: waar moet je rekening mee houden?

Zoals je hebt gelezen is box 3 enkel een privébelasting. Voor je bedrijf hoef je je hier dus niet mee bezig te houden. Heb je zakelijk spaargeld en verdien je daar rente op? Dan telt dit op bij je inkomen in box 1. Ook de schulden van je bedrijf, zoals een zakelijke lening, kun je niet aftrekken van box 3.

Hoewel het fijn is om een buffer achter de hand te hebben voor je bedrijf, valt er ook wat te zeggen om je spaarrekening niet te vol te laten lopen. Dat geld kun je namelijk als ondernemer beter in je bedrijf steken. Bijvoorbeeld om te professionaliseren, efficiënter te kunnen werken of door te groeien. Dit levert in veel gevallen meer op dan geld dat stilstaat op een zakelijke rekening.

Wil je wél geld achter de hand houden, maar ook investeren? Dan kan een Flexibel Zakelijk Krediet uitkomst bieden. Hieruit kun je geld opnemen wanneer je het nodig hebt. Bijvoorbeeld om snel in te spelen op kansen of onverwachte kosten te kunnen dekken.

Veelgestelde vragen

De vrijstelling voor box 3 verschilt per jaar. In 2026 is deze zonder fiscale partner € 59.357 en met fiscale partner € 118.714.

Het fictieve rendement over spaargeld staat voorlopig op 1,28%. De Belastingdienst bepaalt het definitieve percentage begin 2027. Het percentage voor beleggingen ligt wel vast: 6%. Over dit rendement betaal je in 2026 36% belasting.

Box 3 geldt alleen voor privé. Werk je als zzp’er? Zorg dat je je privé bankrekening en zakelijke rekening goed van elkaar gescheiden houdt om verwarring te voorkomen.

Dat verschilt per situatie. Bij werkelijk rendement heb je geen vrijstelling vermogensbelasting. Ook wordt hier gekeken naar bezittingen in het hele belastingjaar, in plaats van alleen je vermogen op 1 januari. Als je je werkelijke rendement doorgeeft bij je belastingaangifte, kiest de Belastingdienst automatisch de voordeligste optie.

Alleen als je het kunt verantwoorden. Ga je investeren, dan heb je een goede verklaring om spaargeld van privé over te maken naar zakelijk. Doe je het om minder belasting box 3 te betalen, dan mag het niet.

Nee, maar de rente die je ontvangt op je zakelijke spaargeld telt wel mee als inkomen. Dit valt dus in box 1.

Deel dit artikel

Gepubliceerd op 29 september 2026Laatst bijgewerkt op 29 september 2026 om 14:57

Onlangs toegevoegd